oc, auto,

Co zrobić, żeby wypowiedzieć ubezpieczenie OC?

05/11/2012 · 1 min czytania
Co zrobić, żeby wypowiedzieć ubezpieczenie OC?

Możesz nie kupować ubezpieczenia domu czy polisy na życie, ale jeżeli jesteś kierowcą, to bez OC ani rusz. Polisa OC samochodu, w przeciwieństwie do wielu ubezpieczeń dobrowolnych, to wymóg ustawowy, wymagany dla wszystkich posiadaczy samochodu. Przy zawieraniu lub wypowiadaniu polisy obowiązują zasady, których trzeba przestrzegać. Kiedy i jak wypowiedzieć OC?

Statystyczny Kowalski nie może sobie, ot tak, nagle zażądać wypowiedzenia ubezpieczenia OC, bo usłyszał od sąsiada, że w zakładzie ubezpieczeń X trwa promocja i dostanie tańsze OC. I chociaż wielu kierowcom się to nie podoba, polisę OC trzeba mieć nawet wtedy, gdy samochód stoi nieużywany w garażu lub w warsztacie.

Wypowiedzieć polisę OC możesz wtedy, gdy:

  • Kupujesz auto.
  • Twoja aktualna umowa ubezpieczenia OC dobiega końca.
  • Wyrejestrowujesz pojazd bo np. wyjeżdżasz na stałe za granicę i tam chcesz go sprzedać lub użytkować na rejestracjach danego państwa.
  • Po kradzieży samochodu lub w momencie całkowitego zniszczenia samochodu.

Jak zmienić zakład ubezpieczeń?

Wypowiedzenie polisy OC składamy osobiście lub listownie. Niektóre firmy ubezpieczeniowe akceptują też drogę mailową i faks, jednak w przypadku tych ostatnich należy się upewnić czy zakład ubezpieczeniowy w którym się ubezpieczamy akceptuje taką formę! Gdy auto ma więcej niż jednego właściciela, na dokumencie wypowiedzenia muszą znaleźć się podpisy wszystkich właścicieli. Umowa zostanie rozwiązana w momencie gdy wypowiedzenie zostanie dostarczone do biura ubezpieczyciela lub agenta danego zakładu ubezpieczeniowego.

Gdzie po nowe OC?

Nie liczmy, że ktoś kiedykolwiek odpowie nam na to pytanie bez sprawdzenia ofert. Co roku inny ubezpieczyciel może mieć dla ciebie najtańsze ubezpieczenie OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe zawzięcie walczą o klientów i co już coś się zmienia. Aby być na bieżąco, szybko, sprawnie i bez wychodzenia z domu sprawdzić, gdzie opłaca nam się kupić polisę, najlepiej skorzystać z kalkulatora OC.