zakup, oc, auto,

Jak prawidłowo korzystać z internetowych kalkulatorów?

14/08/2012 · 1 min czytania
Jak prawidłowo korzystać z internetowych kalkulatorów?

Wspominaliśmy już o tym, że kalkulator ubezpieczeń online oblicza wysokość polis wedle obowiązujących taryfikatorów. Oczywiście prawdziwość sum podanych przez kalkulator zależy w dużej mierze od wpisanych danych.

Niestety, ale internautów czasem ponosi nadmierna wyobraźnia w trakcie uzupełniania formularza. Tyczy się to zwłaszcza kalkulatora OC. Większość informacji jest właścicielom pojazdów znana, inne (takie jak pojemność silnika) mogą znaleźć w dowodzie osobistym. Niemniej kierowcy mają często problem z określeniem wysokości zniżki za bezszkodową jazdę. Dzieje się tak dlatego, że zapominają oni, iż w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych rok jazdy bez szkód wart jest mniej niż 10% zniżki.

W ten sposób po 4 latach otrzymuje się ledwie 30, a nie deklarowane w formularzu 40%. Niby różnica niewielka, jednak taka pomyłka skutecznie fałszuje wynik porównania, w efekcie dając wyniki różniące się nawet o sto złotych od rzeczywistych. Aby uniknąć tej pomyłki, większość kalkulatorów pyta nie tylko o wysokość zniżki, ale również o nazwę poprzedniego zakładu ubezpieczeń i liczbę wyrządzonych szkód. Bądźmy jednak świadomi, że przed zakupem polisy wszelkie dane wprowadzone do kalkulatora zostaną zweryfikowane przez konsultanta.

Przy pozostałych kalkulatorach też należy pamiętać o wpisywaniu prawdziwych informacji: dla polisy mieszkaniowej, turystycznej i życiowej kluczowe okazują się sumy ubezpieczenia i zakresy.

Dodatkowo pamiętać trzeba jeszcze przede wszystkim o podstawowej funkcji, jaką powinien spełniać kalkulator ubezpieczeń: prócz wyliczenia składek musi gwarantować kompleksowy przegląd rynku ubezpieczeń. Dlatego też internauta przy wyborze jednej z licznych internetowych porównywarek kieruje się liczbą towarzystw, których ofertę może poznać. Trzy, cztery firmy zestawiane przez multiagencję to jakieś nieporozumienie. Daje ona jedynie pewien wycinek rynku ubezpieczeń, absolutnie nie gwarantując zyskania pożądanej informacji o najtańszym OC i innych polisach w atrakcyjnych cenach i zakresach. Swą rolę spełni dopiero porównanie kilkunastu ofert.