oc, auto,

Nie używasz auta, a musisz płacić za OC? Przeczytaj!

15/03/2013 · 1 min czytania
Nie używasz auta, a musisz płacić za OC? Przeczytaj!

Dobrze zdajesz sobie sprawę z tego, że jeżdżąc po drogach musisz mieć ubezpieczenie OC. Nigdy nie wiadomo co może się przytrafić – nie warto potem mieć olbrzymich długów do spłacania. Polskie prawo wymaga stałej ciągłości OC dla zarejestrowanego pojazdu. Oznacza to, że nawet jeśli z auta nie korzystasz bo np. stoi zepsute w warsztacie, to i tak z chwilą końca umowy OC, musisz wykupić następną. Co jeśli nie używasz pojazdu i chciałbyś oszczędzić na wydatku jakim jest ubezpieczenie OC?

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC samochodu spoczywa na właścicielu zarejestrowanego pojazdu. Dopóki auto jest zarejestrowane, dopóty musi być stale ubezpieczone. Za brak ciągłości ubezpieczenia OC UFG nakłada na kierowców kary wynoszące od 1 stycznia 2013 roku:

  • 3200 zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu trwa powyżej 14 dni;
  • 1600 zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosi od 4 do 14 dni;
  • 640 zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosi do 3 dni.

Wyrejestrowanie pojazdu – i problem OC masz z głowy!

Jeżeli nie spodziewasz się przez dłuższy czas korzystać z auta bądź też pojazd jest mocno uszkodzony i nie nadaje się na sprzedaż, dobrym rozwiązaniem jest kasacja i wyrejestrowanie pojazdu. Wystarczy że przekażesz samochód do składnicy złomu oraz udasz się do urzędu, w którym wcześniej rejestrowałeś auto w celu jego wyrejestrowania. Do wyrejestrowania pojazdu będziesz potrzebował takich dokumentów jak: wypełniony wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, zaświadczenie o przekazaniu pojazdu posiadającego numer VIN lub numer nadwozia, podwozia albo ramy do składnicy złomu wyznaczonej przez wojewodę, dowód i tablice rejestracyjne, kartę pojazdu (jeśli została wydana) oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC komunikacyjnego.

Z chwilą otrzymania zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu możesz udać się do firmy ubezpieczeniowej, która po otrzymaniu dokumentu rozwiąże umowę polisy OC. Od tego momentu nie będziesz musiał martwić się o jakiekolwiek zobowiązania ubezpieczeniowe. Jeśli miałeś umowę OC ważną jeszcze przez parę tygodni czy miesięcy, to z chwilą rozwiązania umowy otrzymasz zwrot składki OC. Jak widać da się oszczędzić, nie łamiąc prawa. :)