zakup, oc, auto,

Od czego zależy wysokość składki OC?

03/02/2013 · 2 min czytania
Od czego zależy wysokość składki OC?

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które musi opłacić każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Kwestia ta jest regulowana prawnie. Mówi o tym Ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (jak również nowelizacja Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 11 lutego 2012 roku).

Towarzystwa ubezpieczeniowe próbują wykorzystać tę sytuację, przyciągając klientów atrakcyjnymi ofertami i reklamami. Trzeba sobie jednak uświadomić, że po pierwsze zakres ochrony ubezpieczeniowej i warunki ubezpieczenia są we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych takie same, ponieważ reguluje je waśnie ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (większe różnice mogą występować w przypadku polisy AC). Po drugie zaś nie ma czegoś takiego jak najtańsze OC dla wszystkich.

Jakie czynniki wpływają na wysokość składki OC?

W zasadzie nie można powiedzieć, że istnieje towarzystwo ubezpieczeniowe, które oferuje najtańsze OC na rynku, ponieważ wysokość składki OC jest kwestią bardzo indywidualną, uzależnioną od wielu czynników i uwarunkowań miedzy innymi:

  • stan pojazdu,
  • wiek i płeć ubezpieczonego,
  • stan cywilny,
  • posiadanie dzieci,
  • miejsce zamieszkania,
  • współwłasność jeżeli chodzi o użytkowanie samochodu,
  • okres posiadania prawo jazdy,
  • dotychczasowy przebieg ubezpieczenia.

Składka OC naliczana indywidualnie

Ceny składki OC mogą się więc różnic nawet w jednym i tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Niektóre z tych czynników wydają się dosyć logiczne i sami potrafimy ocenić, że wpływają na wysokość składki. O ile np. mam dobrą historię przebiegu ubezpieczenia mogę liczyć na pewne zniżki. Ale jak wysokość składki ubezpieczeniowej ma się np. do posiadania dzieci oraz dlaczego w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym 35-latek mieszkający w Niemodlinie na Opolszczyźnie zapłaci niższą składkę OC niż jego 10 lat młodszy kolega z Warszawy.

Musimy jednak wziąć pod uwagę, że nad ofertami towarzystw ubezpieczeniowych pracowali eksperci, którzy wszystkie te czynniki dokładnie analizowali. Osoba w 35 roku życia, która od co najmniej 10 lat posiada prawo jazdy ma większe doświadczenie za kierownica. Jeżeli dodatkowo jeździ z własnymi dziećmi będzie jeździć wolniej i ostrożniej, dokładniej analizując ryzyko niebezpiecznego manewru. Ponadto Niemodlin jest miejscowością niewielką do 10000 mieszkańców stąd też mniejsze natężenie ruchu, a co za tym idzie mniejsza szansa na spowodowanie kolizji drogowej. Ten przykład ma tylko zobrazować, że naliczanie składki ubezpieczeniowej jest kwestią bardziej indywidualną. Z tego powodu przed wyborem ubezpieczyciela warto skorzystać z gotowych narzędzi, jakim jest np. kalkulator OC.