zakup, oc, auto,

Porównywarka ubezpieczeń a kalkulatory TU

05/09/2012 · 1 min czytania
Porównywarka ubezpieczeń a kalkulatory TU

Niejeden kierowca, który tylko raz do roku przy okazji kupna ubezpieczenia OC interesuje się branżą ubezpieczeniową, nie bardzo wie z czego skorzystać: z porównywarki ubezpieczeń (nazywanej również multikalkulatorem ubezpieczeń) czy z kalkulatora danego towarzystwa ubezpieczeniowego? Czym różnią się od siebie? Który kalkulator zaprezentuje nam rzeczywiste ceny składek?

Porównywarka może więcej

Kalkulator towarzystwa ubezpieczeniowego np. kalkulator OC PZU oblicza składkę ubezpieczenia OC jaka będzie dostępna dla kierowcy w towarzystwie PZU. Porównywarka ubezpieczeń daje nam coś więcej, a mianowicie porównanie składek u kilkunastu ubezpieczycieli. Oczywiście, możemy wchodzić kolejno na strony poszczególnych towarzystw i mozolnie uzupełniać formularz za formularzem, obliczać składkę za składką i porównywać je. Największą zaletą porównywarki ubezpieczeń jest możliwość wykonania szybkiego porównania przy jednokrotnym przeliczeniu składki. Wystarczy, że uzupełnimy w formularzu odpowiedzi na pytania dotyczące samochodu, właściciela oraz historii ubezpieczeń, a dostaniemy całościowy ogląd rynku ubezpieczeń samochodowych.

Realne składki? To zależy od ciebie!

Większe zaufanie w kwestii realności składek wzbudzają kalkulatory towarzystw. W końcu skoro kalkulator OC Benefia przeliczył nam składkę OC o wysokości 512 zł, to z pewnością tyle wyniesie. Jak to wygląda w przypadku porównywarki OC? Porównywarki ubezpieczeń mają dostęp do bieżącej bazy danych towarzystw, dlatego również pokazują rzeczywiste składki (gdyby było inaczej, tworzenie takiego narzędzia nie miałoby sensu!). Jest tylko jedno małe „ale”. Jeżeli porównywarka OC i kalkulatory towarzystw mają zaprezentować rzeczywiste wartości składek, kierowca musi skrupulatnie uzupełnić formularz. Właściciel pojazdu, który będzie uzupełniał informacje „na oko”, otrzyma niedokładną i odbiegającą od rzeczywistości wartość składki.

Kiedy korzystać z porównywarki, a kiedy z kalkulatora TU

Kierowca, który nie bardzo wie, u kogo warto się ubezpieczyć i nie wie jak się zabrać do szukania taniego OC, powinien od razu zapoznać się z multikalkulatorem OC. Jeżeli właściciel pojazdu wie w jakiej firmie ubezpieczeniowej chce wykupić ubezpieczenie lub chce kontynuować współpracę z obecnym ubezpieczycielem, wtedy wystarczy, że przeliczy składkę za pomocą kalkulatora danego towarzystwa i kupi ubezpieczenie OC. Warto wiedzieć, że nie wszystkie towarzystwa udostępniają kalkulator OC na swoich stronach www i czasem jedynym sposobem aby przeliczyć składkę OC u ubezpieczyciela jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń.