oc, auto,

OC – za co płacimy?

14/02/2013 · 2 min czytania
OC – za co płacimy?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC na terenie Polski jest obowiązkowe. Chcąc zawrzeć umowę OC warto rozeznać się w coraz bogatszej ofercie firm ubezpieczeniowych tak, aby wybrać dla siebie umowę najkorzystniejszą, nie tylko pod względem atrakcyjnej ceny, ale również zapewniającej przy tym maksymalny wachlarz ubezpieczenia.Czym więc należy kierować się i na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu, a później także podpisywaniu nowej umowy zapewniającej ubezpieczenie samochodu? Na cenę pakietu OC wpływa kilka czynników. Warto więc wiedzieć jakie i czy istnieje możliwość ich zmiany lub wręcz eliminacji. Najważniejszą kwestią jest sam pojazd. Liczą się tutaj takie punkty jak:

  • Pojemność silnika
  • Stan techniczny
  • Rok produkcji

Oznacza to, że za ubezpieczenia auta starszego opłata jest wyższa. Wysokość składki wzrasta również wraz ze wzrostem pojemności silnika. Tym samym za auta nowe, relatywnie niewielkie, nie biorące wcześniej udziału w żadnej kolizji drogowej bądź wypadku komunikacyjnym koszt składki OC będzie najtańszy. Jednak na cenę ubezpieczenia wpływa nie tylko sam pojazd. Ważny jest również sam kierowca. Tutaj istotne znaczenia ma:

  • Wiek kierowcy
  • Przyczynienie się do kolizji lub wypadku drogowego

Odpowiednio więc koszt OC jest wyższy w podeszłym wieku kierowcy. Cena jest również wyższa dla kierowców poniżej 25 roku życia. Jeśli zdarzyły się wcześniej jakiekolwiek wypadki (z winy ubezpieczającego się) wówczas za polisę zapłaci się więcej.Pod uwagę obliczania wysokości składki OC brane jest także miejsce rejestracji ubezpieczanego pojazdu, tzn. wielkość miejscowości i wiele innych czynników zależnych głównie od sposobu naliczania ceny OC przez daną firmę ubezpieczeniową.

Jak wybrać najtańszą ofertę?

Aby prawidłowo wybrać i móc skorzystać z umowy OC gwarantującej możliwie najniższe koszty ubezpieczenia pojazdu należy porównać ze sobą wszystkie aktualnie dostępne na rynku oferty. Podstawową funkcją ubezpieczenia OC jest ochrona przed poniesionymi kosztami w przypadku spowodowania kolizji drogowej lub wypadku samochodowego, a także przed roszczeniami osób, które zostały w owych wypadkach poszkodowane. Obecnie wszyscy ubezpieczyciele posiadają swoje strony internetowe, na których łatwo dostępny jest cennik oraz regulamin korzystania z usług- warto się z nimi dokładnie zapoznać. Warto również skorzystać ze specjalnych stron, na których za pomocą kalkulatora ubezpieczeń, po wpisaniu naszych danych łatwo porównamy koszt dostępnych ofert OC.

Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy OC?

W przypadku, gdy aktualna polisa nie spełnia naszych wymogów i oczekiwań można złożyć wymówienie pisemne korzystając z gotowych druków dostępnych są np. na stronach internetowych ubezpieczycieli. Należy jednak pamiętać, że wypowiedzenie umowy powinno być złożone najpóźniej do dnia poprzedzającego wygaśnięcie umowy, tak aby nie została ona automatycznie przedłużona o kolejne 12 miesięcy. W przypadku kasacji lub kradzieży pojazdu reguła ta nie obowiązuje i umowę OC zerwać można w dowolnym okresie jej trwania.