nnw, auto,

NNW kierowcy – warto wykupić razem z OC!

24/05/2013 · 1 min czytania
NNW kierowcy – warto wykupić razem z OC!

Możesz nie chcieć kupować drogiej polisy Autocasco, możesz oceniać czy na pewno przyda ci się Assistance czy ubezpieczenie szyb. Jednak nigdy nie powinieneś rezygnować z dwóch ubezpieczeń: ubezpieczenia OC i NNW kierowcy.

OC to ustawowy obowiązek. Za jej brak słono zapłacisz – przerwa w ubezpieczeniu auta powyżej dwóch tygodnia kosztuje 3200 zł. Warto uświadomić sobie kogo i w jakim zakresie chroni polisa OC. Właściciele pojazdów łudzą się, że „gdy dojdzie do wypadku jakoś to będzie, mam OC”. Nie znając icelu zawierania ubezpieczenia OC, właściciele pojazdów po szkodzie przyznają że zbyt optymistyczne podchodzili do kwestii ubezpieczeniowych.

Polisa OC zabezpiecza cię w ten sposób, że gdy zostaniesz sprawcą wypadku, odszkodowanie za szkody na zdrowiu oraz w mieniu dla poszkodowanych osób trzecich wypłaci ubezpieczyciel. Jest tylko kilka niuasów o których często się zapominają kierowcy:

ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie jeśli ubezpieczony nie naruszył wyłączeń odpowiedzialności czyli nie zaszły sytuacji w których ubezpieczyciel nie ma obowiązku wypłacić odszkodowania np. kiedy ubezpieczony kierowca prowadził auto będąc pod wpływem alkoholu czy narkotyków,

jeśli auta w momencie wypadku nie prowadziła pojazdu osoba nie posiadająca do tego uprawnień (w takiej sutuacji zarówno sprawca jak i właściciel pojazdu solidarnie odpowiadają za szkody),

Sprawca wypadku nie otrzyma z OC odszkodowania za własne szkody na zdrowiu oraz w mieniu.

NNW kierowcy jako uzupełnienie polisy OC

Spowodowałeś wypadek i zostałeś poważnie ranny? Ubezpieczyciela OC to nie interesuje a tobie nic ci się nie należy (tylko poszkodowanym osobom trzecim). Dlatego warto mieć ubezpieczenie NNW kierowcy. Nawet będąc sprawcą otrzymasz rekompensatę za doznane szkody na zdrowiu. Ponadto, zakres ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków obejmuje także zwykle szkody:

  • będące następstwem wypadków drogowych powstałych w związku z ruchem pojazdu,
  • nastąpiły podczas wsiadania lub wysiadania z pojazdu,
  • wystąpiły w czasie zatrzymania lub postoju pojazdu,
  • naprawy auta na miejscu zdarzenia,
  • w trakcie otwierania lub zamykania drzwi lub bramy garażu lub posesji,
  • w czasie pobierania paliwa na stacji paliw.

Ubezpieczenie OC i NNW dobrze jest kupować w pakiecie. Będzie wtedy naprawdę tanio.