zakup,

Broker czy agent ubezpieczeniowy?

08/05/2015 · 1 min czytania
Broker czy agent ubezpieczeniowy?

W dzisiejszych czasach, szukając najlepszego ubezpieczenia, rzadko chodzimy od drzwi do drzwi firm ubezpieczeniowych. Korzystamy raczej z pomocy pośredników, którzy są ekspertami w tej dziedzinie. Jeśli zastanawiacie się nad różnicami między agentem ubezpieczeniowym a brokerem – poniżej znajdziecie odpowiedź.

Badania pokazują, że priorytetem dla większości Polaków jest cena. Najlepiej dopasowane i najtańsze ubezpieczenie najłatwiej znaleźć korzystając z porównywarki ubezpieczeń. Jednak jeśli później zdecydujemy się na pomoc pośrednika, warto wiedzieć jakiego.

Agent ubezpieczeniowy

Jest to osoba fizyczna albo prawna (firma), która sprzedaje polisy z oferty jednego lub większej liczby ubezpieczycieli – jest z nimi związana umową. Narzucone są mu dość duże ograniczenia. Nie może podpisywać umów na wysokie sumy gwarancyjne, a jego działalność musi mieć zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego lub Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczonego.

Broker ubezpieczeniowy

Ma dużo szersze uprawnienia niż agent. Może pośredniczyć w zawieraniu polis na dużo wyższe sumy gwarancyjne i nie jest związany umową z żadną firmą ubezpieczeniową. Jego działania jednak również wymagają zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

Główna różnica między agentem a brokerem

Podstawowa różnica jest taka, że broker pracuje na własną rękę (wybierając z całej dostępnej oferty), natomiast agent – dla ubezpieczycieli, z którymi jest związany umową. Nie można być jednocześnie brokerem i agentem, a zostanie tym pierwszym jest znacznie trudniejsze.

Agent, co prawda, też musi posiadać licencję, ale jest ona wydawana na wniosek pracodawcy po zorganizowanym przez niego szkoleniu. Natomiast broker musi zdać egzamin przed specjalną komisją, otrzymać licencję od PUNU, a następnie zostać umieszczonym na oficjalnej liście brokerów publikowanej w Rozporządzeniu Ministra Finansów.