oc, auto,

Pierwszy raz po ubezpieczenie OC?

28/10/2012 · 1 min czytania
Pierwszy raz po ubezpieczenie OC?

Wreszcie otrzymałeś długo wyczekiwane prawo jazdy? Czas kupić samochód i ubezpieczenie komunikacyjne. O ile na temat wyboru auta usłyszałeś już pewnie mnóstwo porad, to kwestia ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy wymaga paru wyjaśnień. Kupowanie polisy OC po raz pierwszy to znaczny wydatek, chyba że…

Dlaczego młody ma drogo?

Prosta sprawa. Kierowca świeżo po zdanym egzaminie nie może się pochwalić przed ubezpieczycielem bezszkodową jazdą, w przeciwieństwie do właścicieli pojazdów którzy po kilku latach jazdy bez żadnej szkody, mogą liczyć na 60 proc. zniżką przy zakupie ubezpieczenia. Młody kierowca na dzień dobry płaci 100 proc. składki ubezpieczenia albo więcej np. 18-latek z racji młodego wieku, może mieć jeszcze dodatkową zwyżkę przykładowo o 50 proc. Co więcej, statystyki ubezpieczycieli mówią, że najwięcej szkód powodują młodzi, niedoświadczeni i skłonni do brawury kierowcy w wieku 18-29 lat. To wszystko sprawia, że świeżo upieczony posiadacz prawa jazdy musi przygotować większą kwotę na swoje pierwsze ubezpieczenie auta.

Sposoby na tańsze OC dla młodych

Sposoby są dwa. Jeżeli ktoś z rodziny zechciałby zostać współwłaścicielem pojazdu w dowodzie rejestracyjnym, wtedy wypracowane przez niego zniżki będą brane pod uwagę przy przeliczaniu polisy OC. To znaczy, że jeżeli 20-letni Jan Kowalski ubezpiecza auto wespół z ojcem (który na 60 proc. zniżkę na polisę OC) jego składka może wyglądać na przykład tak: 100 proc. składki bazowej plus 20 proc. zwyżki ze względu na wiek minus 60 proc. uwzględnionej zniżki współwłaściciela czyli w efekcie młody zapłaci 60 proc. wartości składki bazowej. 60 proc. zamiast 120 proc.? Nie da się ukryć, że sposób jest całkiem dobry. Istnieje jednak pewno „ale”. W sytuacji, gdy młody kierowca spowoduje szkodę, drugi współwłaściciel też odczuje konsekwencje w postaci częściowej utraty zniżek.

Drugi sposób: skorzystać ze specjalnych produktów ubezpieczeniowych stworzonych z myślą o młodych kierowcach. Na super tanie ubezpieczenie o wysokości 300 zł nie ma co liczyć, jednak oferta z pewnością będzie dużo korzystniejsza od propozycji pozostałych towarzystw ubezpieczeniowych. Jak to sprawdzić? W dość prosty sposób – skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń OC, wykonać kalkulację dla swojego samochodu i zobaczyć, które rozwiązanie okaże się najkorzystniejsze. Niezależnie od wieku i doświadczenia w kierowaniu pojazdem, nie warto przepłacać za obowiązkowe ubezpieczenie.